Patnáctifazolová polívka. „Mami, proč vaříš jídla, který nikomu nechutnají?" „Protože mně chutnají". Recept na blogu Světu vstříc.
24.11.24
Týdeník 47/2024
11.11.24
Deky na povodně
Když byly v září povodně, řešila sem zrovna problémy v práci a neměla mentální sílu jakkoli pomáhat. Teď v listopadu jsem se odhodlala přispět lidem postiženým povodněmi způsobem, který se mi už osvědčil dříve. Vytáhla jsem ze šuplíku devět ušitých miminkovských patchworkových dek a postupně je na Instagramu představuji. Jedna stojí 1000 Kč a peníze za ně kupující posílají přímo na povodňový účet Člověka v tísni. Následně ode mne Balíkovnou obdrží balíček s dekou. Já z toho mám jen velikou radost, že mohu přispět svým malým dílem lidem, jejichž život ovlivnily povodně.
Pokud byste si jednu z těchto dek rádi koupili a přispěli tak potřebným, koukněte na můj Instagram nebo mi napište na email evulekotule@seznam.cz. Čtyři deky se už prodaly, ale zbývajících pět ještě čeká na své majitele.10.10.24
Říjnové novinky
28.8.24
7.8.24
Dokonalý víkend v Raxalpe
My dva, čtyři naši přátelé, jednoduchá ferrata, noc na horské chatě, ráno dolů v dešti. Tolik jsem se už dlouho nenasmála. Začalo to "teplou" večeří a pokračovalo až do rozloučení v Brně.
Vegetace rostoucí ve vlhčím údolíčku obklopeném klečí. Kamzíky, kozorožce ani sviště jsme nezahlédli. To si necháme na jindy. Byla jsem spokojená i s tím, že jsme viděla sviští noru a kamzičí bobky.
Žitný kváskový chlebík krájený na kameni.
Ráno byla všude mlha. Pak začalo pršet a pršelo více či méně celou dobu než jsme sešli dolů do údolí k silnici. Tam už bylo krásně.
Čtyři muži v mlze.
30.7.24
Islandské muzeum textilu
Několik fotek z muzea textilu Icelandic Textile Center v islandském městě Blonduós jsem dávala na blog naší Expedice Světu vstříc, ale sem se hodí víc a tak se o ně podělím i tady.
V muzeu jsem byla sama. Bez dětí i jiných návštěvníků.
Fotoalbum zdobené křížkovou výšivkou s motivem kodaňského nábřeží. |
Textilní muzeum v Blönduós vystavuje jedinečnou sbírku domácích vlněných a textilních výrobků, islandské národní kroje a umělecké výšivky spolu s mnoha nástroji používanými k jejich výrobě. Muzeum bylo oficiálně otevřeno u stého výročí města Blönduós v roce 1976 . Dnes sídlí v krásné nové budově z roku 2003.
Důležitá část muzea je pojmenována po Halldóře Bjarnadóttir (1873-1981), známé islandské ženě, která dlouhá léta působila jako poradkyně Národního svazu farmářů a 44 let vydávala časopis „Hlín“. Kromě toho založila a provozovala Wool- and Textile College na Svalbarði. Halldóra, která se nikdy nevdala ani neměla děti, zasvětila svůj život vzdělávání žen. Sbírala nejen různé varianty tkaných a pletených vzorů, ale také drobné předměty, které souvisely se zpracováním vlny a textilu.
Halldóra svůj majetek darovala Textilnímu muzeu, kde je nyní vystaven v tzv. Halldóřině pokoji.
Patchworková deka (quilt) s motivem drážďanského kola, který je trochu složitější něž je obvyklé v dnešní době. |
Kavárna či jídelna či prostor pro menší společenské akce je nachází v centru maličkého muzea. |
Mísa na polévku a dva talíře s dekorem slaměnky, mým oblíbeným. Pravděpodobně z Halldóřiny pozůstalosti. |
Muzeum na mne působilo mile a domácky. Chvílemi mi to připomínalo návštěvu u babičky, která doma také spoustu ručních prací.
7.6.24
Jeden kopeček jahodové, jeden vanilkové, ...
.. jeden mátové a ještě šmoulovou, prosím.
Tak takhle barevná jsou tahle nosítka a k nim barevně ladící zavinovačky.